Trápí mě známky ve škole

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s psychologem Adamem Táborským.

Ať už se stalo jakkoliv, že máš najednou horší známky, nebo to už nějakou dobu trvá, stát se to může každému a leckoho mohou špatné známky ve škole dost potrápit. Taky to může trápit rodiče a tobě na tom třeba až tolik nezáleží. Mrkni na to, co se s tím dá dělat.

Co dělat, když

Nevím, jak se mám vlastně učit.

keyboard_arrow_down

Existuje spousta způsobů, jakými si při učení pomoci. Například představování si dané látky v obrazech nebo její kreslení může pomoci lidem, kteří si pamatují hlavně obrazové informace. Někomu zase může pomoct, když učivo shrne a slyší ho nahlas. Domluv se s kamarádem a navzájem si zkuste vysvětlovat to, čemu úplně nerozumíte.

Učení mi prostě nejde, mám pocit, že jsem k ničemu.

keyboard_arrow_down

K ničemu určitě nejsi, každému jde něco jiného. Většinou to, co nás opravdu baví. Zkus nejdřív zapátrat v tom, co tě opravdu zajímá a baví tě. V těch dalších předmětech, které ti nejdou, můžeš požádat o doučování – učitele ve škole, staršího kámoše nebo kámošku... Když ti něco nejde, určitě to neznamená, že za nic nestojíš.

Nemám doma na učení dost klidu.

keyboard_arrow_down

Pokud se nemůžeš z jakéhokoliv důvodu učit doma, může to být opravdu náročné. Jestli jde jen o to, že tě třeba ruší mladší sourozenec nebo nemáš doma dostatek prostoru, spoj si učení třeba s nějakým malým výletem. V létě do parku na deku, v zimě do knihovny, kde si rovnou můžeš půjčit nějakou knížku. Máš kamaráda nebo kamarádku, kteří se potřebují taky něco naučit? Spojte se a učte se třeba u nich doma. Můžete se v učení navzájem podporovat a hecovat.

Taky by ti mohl pomoci někdo ve škole – třeba tam máte prostory, kde by se dal po vyučování trávit čas učením. A co třeba prarodiče? Pokud je ale doma situace, kvůli které se nemůžeš soustředit, může pomoci se svěřit někomu, komu věříš.
Určitě tě podpoří nebo ti dokonce pomůže vyřešit nepříjemnou situaci.

Známky jsou mi úplně jedno, jenže mi hrozí propadnutí.

keyboard_arrow_down

Důležité je teď fakt zabrat, aby se to nestalo. Proč? Pro někoho může být motivací to, že nechce chodit do školy s jinými spolužáky. Pro někoho zase to, že nechce mít ve své školní historii nesmazatelný šrám. Možná patříš naopak mezi ty, kteří to dělají na truc rodičům.

Ujasni si, pro koho se učíš – pro sebe. Protože je to vážně jen a jen tvoje budoucnost. Nejde o to mít samé jedničky, ale základní vzdělání ti může pomoci k tomu se jednou uživit a postarat se o sebe. Nebo získat nové přátele, kteří ti v životě mohou být oporou a ty jim.

Začít můžeš jednoduchým rozplánováním, kdy se chceš co učit. Ideální je to vzít fakt po kouskách, ale pravidelně. I když si myslíš, že nikdy učivo nepoužiješ (a něco určitě ne), procvičený mozek ti pak v reálném životě nejednou usnadní řešení různých problémů.

A pokud ve škole uvidí snahu (můžeš se zkusit domluvit s někým na doučování nebo se školním psychologem na probrání motivace), určitě to ocení!

Rodiče mi s učením nechtějí nebo nemohou pomoci.

keyboard_arrow_down

Existuje spousta způsobů, jakými si při učení pomoci. Třeba se zkuste učit společně s kamarády nebo můžeš poprosit o pomoc staršího sourozence. Pokud ve škole dojdeš za učitelem předmětu, který ti nejde, určitě tě nevyhodí – naopak, uvidí snahu a to, že ti tvůj prospěch není lhostejný.

Existuje také možnost doučování. Buď si ho můžeš sehnat samostatně a nebo ti mohou pomoci různé organizace, které doučování poskytují zdarma (např. Člověk v tísni). Dokonce můžeš oslovit vysokoškoláka, který ti pomůže. Jejich seznam včetně kontaktů najdeš na stránkách Zapojme všechny. Požádat o pomoc není ostuda, ale důkaz síly. 

Inspiruj se

Tohle se ti může hodit:

V příloze najdeš několik pomůcek, které ti můžou k lepšímu učení pomoc. Ukážeme ti, jak si lépe rozplánovat týden, aby se ti učení lépe stíhalo. A taky si můžeš stáhnout nebo vytisknout náš plakát s přehledem jednoduchých rad, abys to měl/a stále na očích.