Doma mi ubližují

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací Centrum Locika.

Někdy se může stát, že máš strach o sebe nebo o své blízké. Může to být proto, že se vaši třeba opakovaně hodně hádají, ubližují navzájem sobě nebo dokonce i tobě. Takové situace rozhodně nepodceňuj. Ale neboj, dají se řešit.

Co dělat, když...

… se doma necítím bezpečně?

keyboard_arrow_down

Jestli na tebe rodiče často křičí nebo ti ubližují, není to tvoje vina. Dokonce to nemusí být ani vina rodičů. Pokud se rodičů dokonce bojíš a nemůžeš se jim svěřit, řekni o tom někomu, kdo je ti blízký. Třeba babičce, kamarádovi nebo klidně paní učitelce nebo učiteli ve škole.

Svěřit se můžeš také nějakému odborníkovi. I když ti ještě nebylo 18 let, můžeš osobně přijít poradit se do nejbližšího krizového centra. Pokud by šlo o zdraví nebo o život, je na místě volat policii. Všechny kontakty najdeš na této stránce dole.

… se rodiče často hádají?

keyboard_arrow_down

Hádky mezi tvými blízkými nejsou nikdy příjemné. Rodiče by si měli svoje problémy vyřešit v klidu, rozumně a bez tvé přítomnosti. Pokud jim to nejde, hádají se často nebo si dokonce ubližují, obrať se na někoho, komu se můžeš svěřit. Třeba pomůže nejenom tobě, ale i jim.

Někdy už je totiž mezi dospělými konfliktů tolik, že je nedokážou vyřešit sami. V případě, že rodiče řeší konflikt způsobem, který zraňuje jejich okolí, tak je v pořádku se obrátit na odborníky níže, kteří v takových konfliktech plavou jako ryba ve vodě a mohou tobě i tvým rodičům pomoct najít řešení.

… cítím smutek?

keyboard_arrow_down

Neboj se, takhle se občas cítí každý. Když cítíš smutek nebo úzkost a nemůžeš si zrovna popovídat s někým, kdo by ti pomohl, můžeš se zkusit zabavit něčím, co ti pomáhá. Třeba přemýšlej nad tím, na co se už dlouho těšíš nebo nad chvílemi, kdy vám bylo s rodiči nebo kamarády dobře.

Takové vzpomínky ti pomohou lépe zvládnout nepříjemné události. Někomu pomůže se rozptýlit – ať už prací, svými koníčky třeba nebo sportem. Jinému může pomoci umýt si obličej studenou vodou, zabalit se do deky, přivonět k oblíbené vůni nebo si vzít do ruky něco příjemného. Dobře fungují třeba také dechová cvičení. 

… cítím úzkost?

keyboard_arrow_down

Úzkost je v podstatě pocit, který může vypadat jako velký strach nebo zlá předtucha. Ani nemusíš vědět, z čeho takový strach máš. Úzkost se může projevit tím, že ti tluče srdce, cítíš nevolnost nebo se chvěješ. Příznaků ale může být ještě víc. 

Pokud už úzkost přerůstá v paniku, můžeš jako první pomoc vyzkoušet aplikaci Nepanikař. Jestli se přesto situace nezlepší, můžeš zavolat na Linku bezpečí nebo napsat na jejich chat. Kdyby se situace opakovala častěji, svěř se někomu dospělému, který ti sám pomůže nebo ti zprostředkuje pomoc psychologa nebo psychoterapeuta.

… se bojím přiznat špatnou známku?

keyboard_arrow_down

Řekli bychom, že ani rodiče neměli vždycky samé jedničky.
Ale i kdyby ano, nejlepším řešením je na rovinu říci pravdu a promluvit si s nimi. Třeba můžeš zkusit navrhnout řešení nebo přijít na to, proč se to nepovedlo.

Pokud máš opravdu strach, že by ti mohl někdo kvůli takovému přiznání ublížit (nebo se to někdy dokonce už stalo), rozhodně je na čase obrátit se na někoho, kdo ti s takovou situací může pomoci. Mrkni do kontaktů na konci stránky.

… nedokážu ovládnout svůj vztek?

keyboard_arrow_down

Špatná situace doma, kdy se rodiče často hádají, strach z jejich reakce, když se ti něco nepovede tak, jak by si třeba představovali. Někdy je toho zkrátka moc a možná se ti stává, že tebou cloumá velký vztek a už ho neumíš ovládnout. 

Mít vztek je úplně normální. Nedus ho v sobě. Zkus najít způsob, jak ho vypustit a nikomu při tom neublížit, tedy ani sobě. Zkus se naučit, jak svůj vztek ovládat. A to neznamená dusit ho v sobě. Můžeš se zkusit svěřit někomu, komu třeba věříš nebo se vykřičet do polštáře. Pomoci ti může taky se zaměřit na příčinu, proč se takhle cítíš nebo se zkusit obrátit na odbornou pomoc. Pamatuj však, že ublížit druhému a ani sobě není řešení. 

Inspiruj se

Tohle se ti může hodit:

Níže si můžeš stáhnout pracovní list, který Ti může pomoci utřídit si své myšlenky, ujasnit si, co tě štve, komu se můžeš svěřit a navést tě na mnoho dalších řešení problému.

Desatero

  1. Pamatuj si, že nikdy není tvoje vina, když na tebe rodiče příliš křičí nebo ti ubližují.

  2. Jestli se bojíš, že ti rodiče ublíží, svěř se někomu, kdo je ti blízký. Babičce, kamarádovi, učiteli, vedoucímu nebo odborníkovi v krizovém centru.

  3. Pokud jde v situaci o zdraví nebo o život, je na místě volat policii (158).

  4. Jestli se ti zdá, že rodiče se před tebou moc hádají nebo si dokonce ubližují, svěř se někomu dospělému. Třeba to nakonec pomůže i rodičům.

  5. Když cítíš smutek nebo strach, zkus se rozptýlit. Vzpomeň si na hezké zážitky nebo se zachumlej do deky a pomazli se s plyšákem.

  6. Když cítíš smutek nebo strach, zkus se rozptýlit. Vzpomeň si na hezké zážitky nebo se zachumlej do deky a pomazli se s plyšákem.

  7. Když cítíš úzkost, zkus ji zahnat dechovým cvičením nebo pomocí appky Nepanikař. Pokud se to nezlepší, můžeš zavolat nebo napsat na Linku bezpečí.

  8. Jestli zažíváš úzkost opakovaně, svěř se někomu dospělému. Ten ti s tím může pomoct sám nebo s tebou najít psychologa.

  9. Pokud si myslíš, že ti kvůli špatné známce hrozí doma nebezpečí, svěř se dospělému, kterému důvěřuješ nebo kontaktuj anonymní organizaci.

  10. Mít vztek je úplně normální. Nedus ho v sobě. Hledej místo toho způsob, jak ho ze sebe dostat. Pomáhá třeba vykřičet se do polštáře nebo když si intenzivně zasportuješ.

Stáhni si desatero

NA KOHO SE OBRÁTIT?

Neboj se svěřit někomu, kdo situace, které zažíváš ty, řeší běžně. Takový člověk ví, jak je nejlépe a nejrychleji řešit. První krok může být těžký, ale když ho překonáš, uleví se ti. Vyhledat pomoc a podporu není známka slabosti, ale velké odvahy.