Co se mi to děje s tělem

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací Moje tělo je moje.

Prezentace
Video
Prac.list
Desatero

Prezentace

Nevíte, jak s dětmi mluvit o tématu? Ve spolupráci s odborníky jsme si pro vás připravili prezentaci, která by vám v tom mohla pomoct. V příloze najdete i doprovodný text.

Video

Oživte konverzaci nad temátem edukativním videem.

Safezóna w/@tvnovaofficial

Youtube

Pracovní list

Pracovní listy jsou skvělým nástrojem k tomu, aby děti identifikovaly své pocity. Můžete je pro ně stáhnout, vytisknout a společně vyplnit.

Stáhnout pracovní list

Desatero

  1. Střídání nálad je v dospívání normální. Můžou zato hormony, které ti teď v těle proudí víc než dřív. Vymezení se vůči dospělákům je součástí puberty.

  2. Pot je pro dospělá těla normální. Aby se nám ale spolu dobře žilo, všichni musíme víc dbát na hygienu. Častější sprcha a používání deodorantu nebo antiperspirantu.

  3. Klukům i holkám se mění tělo. Všichni rostou do výšky i do šířky, začínají růst chlupy, zhoršuje se pleť, mastí se vlasy.

  4. Pokud jsi kluk a mutuješ, nic si z toho nedělej. Může za to zvětšování hlasového ústrojí a brzy to přejde.

  5. Klukům se může stát, že mají mokré sny nebo mají nečekanou erekci během dne. Obojí je známka správného vývoje pohlavních orgánů.

  6. Holkám v pubertě rostou prsa. Každá žena má jinou velikost a tvar a je to naprosto v pořádku.

  7. Strie, se tvoří, když tělo rychle roste. Má je ale skoro každý a z dálky nejsou vůbec vidět.

  8. Menstruace je odpověď těla na to, že jsi neotěhotněla a zbavuje se zralého vajíčka. Přichází asi jednou měsíčně a krvácení trvá asi 2–7dní.

  9. S menstruační krví bojujeme různě. Existují vložky, menstruační kalhotky, tampóny a menstruační kalíšek. Je jen a jen na tobě, co si vybereš.

  10. Gynekolog (nebo gynekoložka) je součástí života každé ženy. Je důležité tam chodit pravidelně.

Stáhnout desatero

Na koho se obrátit?

Nejsnazší cestou pro tebe může být svěřit se někomu z rodiny nebo kamarádů, komu opravdu důvěřuješ. Pokud nemáš nikoho takového, obrať se na učitele, školního psychologa nebo některou z organizací, která se tématu věnuje. První krok může být těžký, ale když ho překonáš, uleví se ti. Vyhledat pomoc a podporu není známkou slabosti, ale velké odvahy.