Můj kamarad se trápí

Toto téma vytvořila Safezóna a organizace VIDA z.s.

Prezentace
Video
Prac.list
Desatero

Prezentace

Nevíte, jak s dětmi mluvit o tématu? Ve spolupráci s odborníky jsme si pro vás připravili prezentaci, která by vám v tom mohla pomoct. V příloze najdete i doprovodný text.

Video

Oživte konverzaci nad temátem edukativním videem.

Safezóna w/@tvnovaofficial

Youtube

Pracovní list

Pracovní listy jsou skvělým nástrojem k tomu, aby děti identifikovaly své pocity. Můžete je pro ně stáhnout, vytisknout a společně vyplnit.

Stáhnout pracovní list

Desatero

  1. Zeptej se, jestli se s ní/m něco děje. Pokud ano, můžete spolu začít hledat řešení. Pokud je vše v pořádku, bude aspoň vědět, že se na tebe může obrátit.

  2. Vyslechni si ji/ho.Občas si lidé chtějí jen vylít srdce. Je dobré si jí/ho zeptat, zda chce jenom vyslechnout nebo radu.

  3. Nech si jeho/její problémy pro sebe. Pokud jsi jediný člověk, se kterým kamarád/ka mluví o svém problému, měl/a bys toto rozhodnutí respektovat.

  4. Navrhni, aby se svěřil/a dospělákovi. Některé problémy spolu zkrátka nevyřešíte. Možná bude nejlepší oslovit někoho zkušenějšího.

  5. Ujisti je, že v tobě mají podporu. Řešení některých problémů zabere čas a spoustu práce. Můžeš ale kamaráda/ku ujistit, že tu jsi pro ně

  6. Chraň své duševní zdraví.Pomáhat můžeme jen do té míry, kdy to nám samým neubližuje. Pokud ti připadá, že je toho na tebe moc, zkus kamarádovi/ce říct, že potřebuješ čas pro sebe, případně s nimi omezit styk

  7. Najdi podporu taky pro sebe.Pokud problémy kamaráda/ky ovlivňují tvou duševní pohodu, poraď se s dospělákem nebo odborníkem

  8. Buď upřímný/á o svých schopnostech pomoct. Pokud cítíš, že problém kamaráda/ky bude nad tvoje síly, vyslechni si je a pošli za odborníkem nebo dospělákem. Některé situace jsou zkrátka příliš komplikované.

  9. Nabídni svůj pohled.Lidé občas popírají své pocity. Pokud se ti ale zdá, že nějakou dobu vidíš u kamaráda/ky změny, popiš, jak situaci vnímáš a dej najevo záje

  10. Násilí nebo zločin nahlas dospělému. Je potřeba respektovat rozhodnutí ostatních jejich problémy neřešit. Neplatí to ale u podezření závažných problémů. Ty rozhodně konzultuj s dospělým člověkem, kterému věříš.

Stáhnout desatero

Na koho se obrátit?

Nejsnazší cestou pro tebe může být svěřit se někomu z rodiny nebo kamarádů, komu opravdu důvěřuješ. Pokud nemáš nikoho takového, obrať se na učitele, školního psychologa nebo některou z organizací, která se tématu věnuje. První krok může být těžký, ale když ho překonáš, uleví se ti. Vyhledat pomoc a podporu není známkou slabosti, ale velké odvahy.