Osamělost

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací Nepanikař.

Prezentace
Video
Prac.list
Desatero

Prezentace

Nevíte, jak s dětmi mluvit o tématu? Ve spolupráci s odborníky jsme si pro vás připravili prezentaci, která by vám v tom mohla pomoct. V příloze najdete i doprovodný text.

Video

Oživte konverzaci nad temátem edukativním videem.

Safezóna w/@tvnovaofficial

Youtube

Pracovní list

Pracovní listy jsou skvělým nástrojem k tomu, aby děti identifikovaly své pocity. Můžete je pro ně stáhnout, vytisknout a společně vyplnit.

Stáhnout pracovní list

Desatero

  1. Občasná samota může být prospěšná. Dlouhodobá osamělost ale může mít negativní dopady na duševní pohodu a zdraví.

  2. Připadá ti, že jsi na vše sám/sama. Nejdříve se zamysli, zda máš ve svém okolí někoho, komu se můžeš svěřit (rodina, spolužák, učitel, školní psycholog,..).

  3. Pokud nevíš, jak si najít kamarády, zkus začít navštěvovat nový kroužek nebo se pusť do řeči s někým novým ve škole. Společné zájmy (hudba, sport, hry) jsou super téma k rozhovoru.

  4. Pokud jsi někde nový/á, a cítíš se osaměle, dej tomu čas. Je normální, že v novém kolektivu chvíli trvá než se člověk začlení. Můžeš to zkusit urychlit a udělat první krok. Třeba si k někomu přisedni a zeptej se, jak se daří.

  5. Je pro tebe těžké trávit čas sám/a se sebou? Někdy to nemusí být na škodu. Může ti to pomoct srovnat si myšlenky a pořádně se zrelaxovat. Zkus na to jít postupně, dej si třeba rande sám se sebou.

  6. Pokud se cítíš sám/a kvůli násilí nebo šikaně, pamatuj si, že je důležité obrátit se v tomto případě na pomoc.

  7. Dlouhodobé pocity osamění mohou mít negativní dopad na naši psychiku. Pokud ztrácíš kvůli osamělosti chuť žít, vyhledej pomoc odborníků.

  8. Pokud si nemáš s kým promluvit, odborníci na krizových linkách jsou tu od toho, aby tě vyslechli. Můžeš se můžeš se spojit s poradnou Nepanikař nebo Linkou bezpečí.

  9. Pamatuj, že na to nemusíš být sám/sama. Vždy můžeš využít podporu (např. u zmíněných linek) a společně budete hledat další řešení.

  10. Pokud se seznamuješ na internetu, buď opatrný/á, abys věděl/a, s kým si opravdu píšeš. Raději o tom vždy řekni někomu dalšímu. Podívej se, co je při seznamování na internetu důležité na stránkách E-Bezpečí.

Stáhnout desatero