Rozvod a rozchod rodičů

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací Řešení dohodou.

Prezentace
Video
Prac.list
Desatero

Prezentace

Nevíte, jak s dětmi mluvit o tématu? Ve spolupráci s odborníky jsme si pro vás připravili prezentaci, která by vám v tom mohla pomoct. V příloze najdete i doprovodný text.

Video

Oživte konverzaci nad temátem edukativním videem.

Safezóna w/@tvnovaofficial

Youtube

Pracovní list

Pracovní listy jsou skvělým nástrojem k tomu, aby děti identifikovaly své pocity. Můžete je pro ně stáhnout, vytisknout a společně vyplnit.

Stáhnout pracovní list

Desatero

  1. To, že se rodiče rozvedou, neznamená, že o jednoho z nich přijdeš.

  2. Nejdůležitější je s nimi o všem otevřeně mluvit.

  3. Rozvod postihne téměř každé druhé manželství. Není to tedy nic neobvyklého.

  4. Neboj se se svými pocity svěřit i někomu dalšímu, např. prarodičům, kamarádům, nebo školní poradkyni.

  5. Pokud je ti chování rodičů nepříjemné, neboj se jim vysvětlit svou situaci a říct jim, že ti to je nepříjemné.

  6. Může to být děsivé, ale pokud si jeden z tvých rodičů najde nového partnera, tak ho zkus přijmout. I on má právo na to být opět šťastný.

  7. To samé platí pro případné nevlastní sourozence. Ber to jako možnost najít si nové kamarády. Nikdo nikdy neutrpěl proto, že by měl velkou rodinu.

  8. Neboj se komentářů spolužáků. Rozvod je opravdu velmi běžnou záležitostí a určitě jsou spíše zvědaví, než že by se ti chtěli smát.

  9. Je možné, že budeš na jednoho z rodičů více naštvaný něž na toho druhého a nebudeš s ním chtít být. Je v pořádku, když ti bude trvat delší dobu si na to zvyknout.

  10. Pokud se necítíš dobře mezi svou rodinou, obrať se na kamarády. Někdy jsou vztahy mezi kamarády mnohem pevnější a vřelejší než ty s rodinou.

Stáhnout desatero

Na koho se obrátit?

Nejsnazší cestou pro tebe může být svěřit se někomu z rodiny nebo kamarádů, komu opravdu důvěřuješ. Pokud nemáš nikoho takového, obrať se na učitele, školního psychologa nebo některou z organizací, která se tématu věnuje. První krok může být těžký, ale když ho překonáš, uleví se ti. Vyhledat pomoc a podporu není známkou slabosti, ale velké odvahy.