Sebevražedné myšlenky

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací Nepanikař.

Prezentace
Video
Prac.list
Desatero

Prezentace

Nevíte, jak s dětmi mluvit o tématu? Ve spolupráci s odborníky jsme si pro vás připravili prezentaci, která by vám v tom mohla pomoct. V příloze najdete i doprovodný text.

Video

Oživte konverzaci nad temátem edukativním videem.

Safezóna w/@tvnovaofficial

Youtube

Pracovní list

Pracovní listy jsou skvělým nástrojem k tomu, aby děti identifikovaly své pocity. Můžete je pro ně stáhnout, vytisknout a společně vyplnit.

Stáhnout pracovní list

Desatero

  1. Člověk, který se potýká se sebevražednými myšlenkami, může zažívat pocity bezvýchodnosti a nevidí žádnou jinou možnost, než je ukončení života. Je proto potřeba adekvátně reagovat.

  2. Nedovol myšlenkám, aby ti přerostly přes hlavu. Můžeš si pro sebe najít pomoc a společně začít negativní myšlenky řešit.

  3. Někomu se svěř – rodičům, kamarádovi/ce, učiteli nebo školnímu psychologovi/žce. Sdílení ti může pomoct.

  4. Vyhledej odbornou pomoc. Můžeš se obrátit na Linku bezpečí, Modrou linku, Dětské krizové centrum, Online poradnu Nepanikař a v krizové chvíli na Rychlou pomoc (112, 155).

  5. Pokud to jde, odveď myšlenky k aktivitě, kterou máš rád/a - cvičení, hraní na nástroj.

  6. Při myšlenkách na sebevraždu můžeš zažívat úzkost nebo paniku. Zkus obrátit pozornost ven – pojmenuj, co vidíš, cítíš, kde stojíš/sedíš/ležíš.

  7. Vyzkoušej dechové cvičení, relaxaci, nebo meditaci. Najít je můžeš na Spotify nebo na YouTube.

  8. Sebevražedné myšlenky se můžou pojit s nutkáním k sebepoškozování. Zkus ho nahradit fyzickou aktivitou (běhání). Ta tvému tělu uleví taky.

  9. Sestav si svoji KPZ (krabičku poslední záchrany), kterou můžeš použít, když Tě myšlenky přepadnou: 

    a. Komu napíšeš/zavoláš? Co napíšeš/řekneš? 

    b. Kam můžeš jít? 

    c. Co můžeš udělat?

  10. Pokud sis všiml/a některých znaků u blízkého, neváhej a promluv sis ní/m a nabídni mu/jí kontakt na odborníky. Můžeš tím přispět k záchraně života.

Stáhnout desatero

Na koho se obrátit?

Nejsnazší cestou pro tebe může být svěřit se někomu z rodiny nebo kamarádů, komu opravdu důvěřuješ. Pokud nemáš nikoho takového, obrať se na učitele, školního psychologa nebo některou z organizací, která se tématu věnuje. První krok může být těžký, ale když ho překonáš, uleví se ti. Vyhledat pomoc a podporu není známkou slabosti, ale velké odvahy.