Sexualita

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací S barvou ven.

Prezentace
Video
Prac.list
Desatero

Prezentace

Nevíte, jak s dětmi mluvit o tématu? Ve spolupráci s odborníky jsme si pro vás připravili prezentaci, která by vám v tom mohla pomoct. V příloze najdete i doprovodný text.

Video

Oživte konverzaci nad temátem edukativním videem.

Safezóna w/@tvnovaofficial

Youtube

Pracovní list

Pracovní listy jsou skvělým nástrojem k tomu, aby děti identifikovaly své pocity. Můžete je pro ně stáhnout, vytisknout a společně vyplnit.

Stáhnout pracovní list

Desatero

  1. Uvědomění si své sexuální orientace nebo identity je individuální proces, který stejně jako jiné objevování sama sebe může trvat i delší dobu.

  2. Je zcela v pořádku, pokud se nedokážeš zařadit do jediné skupiny. Každý a každá z nás má právo se cítit jedinečně a to i v oblasti sexuality a genderu.

  3. Pokud se hledáš v oblasti sexuální orientace a identity, můžeš si s někým, komu věříš, promluvit a říct mu o svých pocitech, které se uvnitř tebe odehrávají.

  4. Pokud máš pocit, že se tvá genderová identita liší od pohlaví připsaného po narození, je to naprosto v pořádku a pro pohlaví připsané po narození liší, se používá termín transgender člověk. Jedná se tedy o to, že se člověk identifikuje například jako žena, i když připsané pohlaví po narození je mužské.

  5. Urážky, negativní komentáře či posměšky na kohokoliv nejsou v pořádku a to v jakémkoliv případě nejen týkající se sexuální orientace či genderové identity.

  6. Zkus se svěřit se svými pocity a situací doma. Každý rodič si přeje, aby jeho dítě bylo šťastné a spokojené, takže věř, že se tvoji situaci budou snažit určitě pochopit.

  7. Můžeš se také setkat s nepochopením, výčitkami či hodně emotivními reakcemi. Nech svým blízkým čas.

  8. Můžeš se svěřit někomu, komu věříš (kamarád, rodiče, školní psycholog*žka) nebo můžeš oslovit některou z níže uvedených poraden. Důležité je, aby ses nebál/a o tom mluvit a necítil/a se pod tlakem ostatních.

  9. Je důležité vzájemně se respektovat v oblasti sexuality a genderu.

  10. V případě potřeby se obrať na jednu z organizací – S barvou ven, Moje tělo je moje, Prague pride nebo Konsent.

Stáhnout desatero