Závislosti

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací PREVENT 99.

Prezentace
Video
Prac.list
Desatero

Prezentace

Nevíte, jak s dětmi mluvit o tématu? Ve spolupráci s odborníky jsme si pro vás připravili prezentaci, která by vám v tom mohla pomoct. V příloze najdete i doprovodný text.

Video

Oživte konverzaci nad temátem edukativním videem.

Safezóna w/@tvnovaofficial

Youtube

Pracovní list

Pracovní listy jsou skvělým nástrojem k tomu, aby děti identifikovaly své pocity. Můžete je pro ně stáhnout, vytisknout a společně vyplnit.

Stáhnout pracovní list

Desatero

  1. O drogách nejde říct, že jsou špatné nebo dobré. Je potřeba si o nich zjistit co nejvíce informací a používat u toho kritické myšlení.

  2. Drogy tě můžou dostat do úplně jiného stavu, něž čekáš. Připrav se na to a měj po ruce střízlivého kamaráda.

  3. Drogy a alkohol tě při těžkých chvílích můžou utlumit. Pro dlouhodobé vyřešení problémů je ale lepší na nich pracovat třeba s lékařem nebo terapeutem.

  4. Pokud ti drogy někdo nabízí, máš právo říct „ne” a nic nevysvětlovat. Klidně i odejdi.

  5. Když je tvůj kamarád kvůli drogám v maléru a ty mu chceš pomoct, zkus si s ním promluvit a pomoct mu s řešením. Jestli se na to necítíš, poraď se s dospělákem, kterému důvěřuješ.

  6. Jedno užití drogy z tebe nedělá závisláka. Závislost je ale záludná věc, která se opakovaným užíváním drog může vytvořit ani nevíš jak.

  7. Drogy nepomáhají sebedůvěře. Naopak si kvůli nim budeš myslet, že bez nich nejsi tak vtipný, sociální atd. a budeš na nich ještě víc závislý.

  8. Drogy nám v relaxaci nebo kreativitě často nepomůžou. Naopak prohloubí nicotu, kterou třeba momentálně v životě cítíme. Je proto dobré zkoušet jiné praktiky, které nám v tom dlouhodobě pomůžou: meditace, fyzická aktivita, workshopy.

  9. Drogy nepomáhají s učením a soustředěním. Některé sice člověka nabudí, ale zhoršují paměť a ztratíš potom motivaci se dál učit.

  10. Jenom to, že drogu vyzkoušíš, může mít hrozivé následky. Předávkování, paranoia nebo střet s policií. Stejně hrozivý může být i skvělý pocit, který tě přiměje dát si ji znovu a znovu. Dobře si to proto rozmysli.

Stáhnout desatero