Sexting

Málokdo by mohl říct, že ještě neposlal nikdy nikomu fotku, za kterou by ho rodiče nepochválili… Podle statistik to vypadá, že poměrně vysoké procento teenagerů svoje nudes posílá pravidelně. Může to pro tebe být vzrušující zábava a hra. Pamatuj ale, že obdiv a pozornost můžeš získat i jinou cestou a protějšek zaujmout lépe. Pokud už do toho jdeš, zkus ještě rychle mrknout na některé z našich tipů, které předejdou průšvihu.

Co dělat, když

Co je vlastně za sexting považováno?

keyboard_arrow_down

Slovo sexting vzniklo spojením slov „sex“ a „texting“ (posílání zpráv, chatování). Je to sexuálně laděný obsah šířený v elektronickém prostoru. Nahé fotky označujeme jako „nudes“. Sextingem může být také zasílání videí a textových zpráv se sexuálním obsahem. Statistiky uvádějí zvyšující se procento sextingu u osob mladších 18 let, přestože nese svá rizika a do 18 let je dokonce v rozporu se zákonem. 

Sexting může mít tři scénáře: 1) osoba je příjemcem intimního obsahu, 2) osoba rozesílá vlastní intimní obsah, 3) osoba přeposílá intimní obsah jiné osoby. Všechny scénáře mají variantu se souhlasem (konsenzuální) a bez souhlasu (nekonsenzuální). Problematické je, že podle českého práva člověk mladší 18 let nemůže k něčemu takovému dát souhlas, podobně jako člověk mladší 15 let nemůže dát souhlas k sexu, ač by na otázku, jestli si přeje něco takového udělat, odpověděl „ano“. 

Nese sexting nějaká rizika?

keyboard_arrow_down

Vše, co někde na internetu postuješ, je dohledatelné a v paměti. To znamená, že i přesto, že obsah (např. fotky nebo video) smažeš, může být nadále dohledatelný. Ještě rizikovejší je to, že před jeho odstraněním si někdo mohl obsah stáhnout nebo udělat printscreen.  Některé aplikace umožňují automatické mizení obsahu, který do nich nahrajeme. To může vyvolat falešný pocit bezpečí. V aplikaci obsah neuvidíš, ale ztrácíš kontrolu nad tím, jestli někdo neudělal printscreen a neuložil si tvůj obsah alternativním způsobem. V rámci rozesílání/postování obsahu na internetu je dobré být opatrný a nevěřit lidem sliby, že obsah nebudou dále zneužívat.

Chci přesto obsah posílat, jak to udělat, aby mi to neublížilo?

keyboard_arrow_down

Pokud chceš svůj intimní obsah posílat a s druhým jste si udělili souhlas, je přesto fajn zůstávat v anonymitě a obsah upravit tak, aby do budoucna nemohl být spojen s tvojí identitou. Vyfoť se bez obličeje, bez viditelného tetování, mateřského znaménka a podobně. Zároveň se snaž vyhnout fotkám ve specifickém prostředí, které je dobře identifikovatelné.

Co když s obdržením intimního obsahu nesouhlasím?

keyboard_arrow_down

Na sexting rozhodně nemusíš přistupovat. Je v pořádku jej odmítnout. Pokud ti někdo pošle nudes, není nutné reagovat stejně a odesílat mu tvoje nudes. Někdy se jedná o manipulaci, jak takový obsah získat. Pokud ti chatování s někým není příjemné a žádný intimní materiál posílat/přijímat nechceš, můžeš ho preventivně zablokovat.

Co mám dělat, když se to dostane ven?

keyboard_arrow_down

Pokud se neškodný flirt proměnil v nátlakovou aktivitu, je potřeba to okamžitě řešit. Pokud se setkáš se zneužitím svých nudes nebo videí, svěř se někomu blízkému (kamarádovi, rodiči, učiteli). Obrátit se můžeš taky na Linku Bezpečí. Zneužití obsahu ohlas na Policii České republiky. Pokud se překonat stud, který to pravděpodobně vyvolá. Zálohuj si komunikaci, ve které tě protějšek do něčeho nutí, vydírá tě apod. Útočníka v této fázi není vhodné blokovat, přestože se to jeví jako nejlepší okamžité opatření - potřebuješ důkazy. Nikdo tě v žádném případě nemůže vydírat a vyhrožovat ti zveřejněním tvého intimního obsahu. Zasloužíš si respekt a takové chování je neomluvitelné.

Posíláme si s mojí holkou*klukem fotky (skoro) všeho - je to ve vztahu riziko?

keyboard_arrow_down

Pokud druhou osobu znáš jenom online, nikdy bohužel nevíš, s kým máš co do činění a zda se ve skutečnosti jedná o osobu, za kterou se vydává. Pokud tě někdo opakovaně žádá o nahé fotky a není ti to příjemné, jedná se o sexuální vydírání. K sexuálnímu vydírání dochází častěji, než si uvědomujeme. K veškerému sdílení intimností musíš dát svůj souhlas (pokud je ti méně než 18 let je to problematické, jak jsme psali už dříve). 

I když příjemce slíbí, že tvoje textování a nudes sdílet nebude, stále nemáš jistotu, že obsah neunikne ven. Na internetu se ale bohužel nachází spousta materiálu, který sdílel někdo ze zhrzených ex-partnerů. Pokud nechceš, aby něco poletovalo po internetu, raději to vůbec nikomu neposílej.

Existují také spíše výjimečné situace, díky kterým se obsah může dostat ven. Telefon může být ztracen nebo odcizen a hacknutý. Uniklé fotografie mohou zničit tvoji pověst, budoucí kariéru, ale hlavně tvoje současné vztahy a narušit důvěru ostatních vůči tobě, ale i tvoji důvěru vůči budoucím partnerům.

Desatero

  1. Pokud jsi měla nechráněný sex včera, můžeš si vzít “Pilulku po.” Seženeš ji v lékárně a měla by zabránit otěhotnění do 72 hodin od styku. Není to ale stoprocentní.

  2. Když ti vynechala menstruace, kup si v lékárně těhotenský test. Nikdo se tam na tebe nebude divně koukat.

  3. Pokud ti vyjde pozitivní test, je nutné jít na gynekologii vše potvrdit s odborníkem. Testy se můžou někdy mýlit.

  4. Jdi na gyndu co nejdřív. Pokud bys chtěla jít na potrat, máš čas jen do 12. týdne, nebo 24. týdne při komplikacích.

  5. Pokud je ti pod 18, musíte s gynekologem těhotenství oznámit rodičům. Pokud je ti pod 15, gynekolog to oznamuje rodičům a kontaktuje policii.

  6. Potrat (umělé přerušení těhotenství) je zákrok, který tě zbaví plodu. Provádí ho gynekolog a platí si jej žena sama (asi 5000,-).

  7. Nikdy nepodstupuj potrat u někoho, kdo není lékař. Vyhni se taky babským radám.

  8. Když se rozhoduješ, zda si dítě nechat, udělej si seznam pozitivních a negativních věcí. Pomůže ti to.

  9. Pokud se rozhodneš jít na potrat, vezmi si s sebou někoho, komu důvěřuješ a kdo ti pomůže cítit se lépe.

  10. Promluv si anonymně s odborníky. Spousta lidí okolo se ti možná bude snažit pomoct, ale toto je čas důležitých rozhodnutí. Specializované organizace ti v tom můžou pomoct.

Stáhni si desatero

Na koho se obrátit?

Nejsnazší cestou pro tebe může být svěřit se někomu z rodiny nebo kamarádů, komu opravdu důvěřuješ. Pokud nemáš nikoho takového, obrať se na učitele, školního psychologa nebo některou z organizací, která se tématu věnuje. První krok může být těžký, ale když ho překonáš, uleví se ti. Vyhledat pomoc a podporu není známkou slabosti, ale velké odvahy.