Teen

Pregnancy

Je to tady. Těhotenský test je pozitivní a hlavou se ti začnou honit katastrofické scénáře. Nejsem na to připravená! Jak se to stalo? Co teď budu dělat? Co na to rodiče?

Občas zkrátka selže antikoncepce nebo sex proběhne bez ní. Jaké máš možnosti, pokud jsi zjistila, že jsi těhotná?

Co dělat, když...

Včera jsem měla nechráněný sex. Co můžu udělat?

keyboard_arrow_down
Pokud se vám protrhl kondom nebo jste ho nepoužili, existuje pro ženy “pilulka po”. Poptej se po ní v lékárně, kde ti ochotně poradí. Běž si pro ni co nejdříve, protože pilulka může otěhotnění zabránit jen do 72 hodin od nechráněného sexu. Mysli ale na to, že i toto řešení nemusí být stoprocentní.

Vynechala mi menstruace. Jsem těhotná?

keyboard_arrow_down
Pokud se menstruace nedostavila, kup si těhotenský test. Dá se sehnat ve všech lékárnách i drogeriích. Pokud je test pozitivní, udělej si i druhý, abys měla větší jistotu. Potom je už zapotřebí vyhledat lékařskou péči, gynekologii, pro ověření výsledku.

Vyšel mi pozitivní těhotenský test.

keyboard_arrow_down
Pokud ti vyšel pozitivní test, objednej se na gynekologii, potvrdí ti nebo vyvrátí, zda jsi těhotná nebo ne.

Udělají ti tam krevní testy a ultrazvuk a výsledek bude stoprocentní.

Pokud se chceš nejdřív v situaci zorientovat, jsou tu pro tebe neziskové organizace, které poskytují odborné poradenství zdarma (které to jsou, najdeš na konci této stránky). Vše ti vysvětlí a pomůžou ti to zvládnout. Některé ti taky mohou pomoci domluvit vyšetření u gynekologa, který na základě vyšetření vyloučí nebo potvrdí těhotenství a pak určí přesný týden těhotenství.

Je mi méně než 18 let a jsem těhotná.

keyboard_arrow_down
Pokud ti je míň než 18 let a potvrdili ti na gynekologii těhotenství, bude potřeba to pro další řešení situace říct rodičům nebo jiným zákonným zástupcům.

Je mi méně než 15 let a jsem těhotná.

keyboard_arrow_down
Sex před 15. rokem není v ČR dovolený, zákon před ním děti do tohoto věku chrání.

Pokud tedy gynekolog zjistí, že jsi měla sex před 15. rokem, má povinnost oznámit to policii nebo sociálním pracovníkům oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).

Obvykle také informuje i rodiče. Jde hlavně o tvou ochranu.

Co je to potrat?

keyboard_arrow_down
Potrat neboli umělé přerušení těhotenství je lékařský zákrok, který ukončuje těhotenství.

Existují 2 druhy potratu:

Včasná miniinterupce (do 6. – 8. týdne těhotenství) Prakticky jde o odsátí děložní sliznice pomocí trubice připojené na silnou odsávačku. Podrobnosti ti vysvětlí lékař.

Klasická interrupce – tzv. kyretáž (od 8. – 12. týdne těhotenství) Jde o seškrábnutí vnitřní vrstvy dělohy pomocí štíhlé lžíce - kyrety.

Do kdy můžu jít na potrat?

keyboard_arrow_down
Potrat se v ČR dá provést jen do 12. týdne těhotenství.

V případě genetického poškození plodu nebo z vážných zdravotních důvodů ohrožujících život ženy může lékař provést potrat až do 24. týdne těhotenství.

Je proto důležité vyhledat gynekologa hned, jakmile zjistíš, že bys mohla být těhotná.

Jak probíhá potrat?

keyboard_arrow_down
V objednaný den se žena dostaví na gynekologicko-porodnické oddělení nemocnice. V nemocniční pokladně uhradí částku za výkon podle pokynů jejího lékaře, cca 5 000 korun.

Za umělé přerušení těhotenství na vlastní žádost se platí. Zkus se s partnerem domluvit, aby na poplatek také finančně přispěl. Nechtěné těhotenství se týká vás obou.

S potvrzením o zaplacení se žena vrátí zpět na oddělení. Po vyplnění vstupních dokumentů, převlečení a vyšetření se přechází na sál, kde se v celkové anestezii (kompletním uspání) provede samotný zákrok. Ten netrvá dlouho, maximálně 5-10 minut. Je při něm přítomen vykonávající lékař – gynekolog, který má k dispozici jednu až dvě zdravotní sestry, anesteziolog a jeho zdravotní sestra.

Po zákroku žena asi dvě hodiny v klidu leží, a ještě v ten den, případně den následující, opouští nemocnici.

Můžu ukončit těhotenství jinak než potratem (umělým přerušením)?

keyboard_arrow_down
Umělé přerušení těhotenství odborným lékařským zákrokem je to nejbezpečnější, co můžeš při nechtěném těhotenství udělat.

Rozhodně nezkoušej babské rady a nepodstupuj žádné zákroky mimo nemocnice. Mohlo by to vážně ohrozit tvoje zdraví.

Rodiče mě nutí jít na potrat/mi zakazují jít na potrat.

keyboard_arrow_down
V rozhodování o potratu hraje roli tvůj věk. Do tvých 16 let musí tvoji zákonní zástupci s potratem souhlasit. Mezi 16. a 18. Rokem můžeš dát souhlas s potratem ty sama, ale lékař má povinnost o zákroku informovat zákonné zástupce.

V případě, že se při rozhodování o potratu bude lišit tvůj názor a názor zákonných zástupců, je potřeba se obrátit na OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí), který by v rozhodování měl hájit tvé zájmy. Máš právo říci svůj názor a nikdo by tě neměl nutit do něčeho, co si nepřeješ.

Je mi méně než 18 let a chci si dítě nechat.

keyboard_arrow_down
Pokud si přeješ mít dítě, nikdo ti to nemůže zakazovat, je ale potřeba spolupracovat s OSPODem. A i když ještě nejsi dospělá, nejsi v tom sama.

Ročně se v Česku narodí přes 1000 dětí teen mámám. Zvaž ale praktické otázky, jako je možnost zázemí, pomoc partnera nebo rodiny a výhledy do budoucna.

Těhotenství a rodičovství jsou totiž náročné a je potřeba si to pořádně promyslet.

Se obávám, že je moje partnerka těhotná?

keyboard_arrow_down
Zkus si s partnerkou promluvit a doporuč jí udělat si těhotenský test, ideálně dvakrát. Můžete ho spolu koupit v lékárně nebo v drogerii. Pokud test vyjde opakovaně pozitivní, měla by partnerka zajít na gynekologii, kde ji těhotenství potvrdí lékař. I tam ji můžeš doprovodit. Buďte si vzájemně oporou.

Je moje partnerka těhotná?

keyboard_arrow_down
Promluvte si spolu o vašich představách, co dál. Rozhodnutí o tom, jestli v těhotenství pokračovat nebo ho přerušit, je na tvé partnerce. Pokud se budete v představách rozcházet, zkus její rozhodnutí respektovat, jde především o její zdraví. Mluv o svém prožívání s blízkými, pokud to jde, nebo s odborníky, nejlépe psychology.

S kým si můžu promluvit o těhotenství?

keyboard_arrow_down
Pokud nevíš, jak se rozhodnout, nebo jen potřebuješ poradit, kam dál, je tu spousta odborníků. Jsou tady od toho, aby ti pomohli.

Desatero

  1. Pokud jsi měla nechráněný sex včera, můžeš si vzít “pilulku po.” Seženeš ji v lékárně a měla by zabránit otěhotnění do 72 hodin od styku. Není to ale stoprocentní.

  2. Pokud ti vynechala menstruace, kup si v lékárně nebo drogerii těhotenský test.

  3. Pokud ti vyjde pozitivní test, je nutné jít na gynekologii a vše potvrdit s odborníkem. Testy nejsou neomylné.

  4. Zajdi si na gynekologii co nejdříve. Pokud bys zvažovala potrat, máš obvykle čas jen do 12. týdne těhotenství.

  5. Pokud je ti pod 18 let, musíte s gynekologem těhotenství oznámit rodičům. Pokud je ti pod 15 let, gynekolog to oznamuje rodičům a kontaktuje policii.

  6. Potrat je zákrok, kterým se ukončuje těhotenství. Provádí ho gynekolog a platí se za něj kolem 5 000 korun.

  7. Chraň své zdraví. Nikdy nepodstupuj potrat u někoho, kdo není lékař. Vyhni se taky babským radám.

  8. Při rozhodování, co s těhotenstvím dál, může pomoci sepsat si pozitiva a negativa.

  9. Pokud se rozhodneš jít na potrat, vezmi si s sebou někoho, kdo ti bude oporou a pomůže ti cítit se lépe.

  10. Promluv si o své situaci s blízkými lidmi. Když to nebude stačit, využij pomoc odborníků. Nebuď na to sama.

Stáhni si desatero

Na koho se obrátit?

Nejsnazší cestou pro tebe může být svěřit se někomu z rodiny nebo kamarádů, komu opravdu důvěřuješ. Pokud nemáš nikoho takového, obrať se na učitele, školního psychologa nebo některou z organizací, která se tématu věnuje. První krok může být těžký, ale když ho překonáš, uleví se ti. Vyhledat pomoc a podporu není známkou slabosti, ale velké odvahy.