Je mi často smutno

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací Nevypusť duši.

Každý z nás zažívá někdy pocity, kdy mu není nejlíp. Sem tam se každé ráno probudíme se špatnou náladou, nic nás netěší a rozčilují nás maličkosti. Někdy se ti možná chce brečet a tvoje negativní nálady, už nemusí přicházet jen občas, ale mohou se objevovat častěji. Pokládáš si otázku, jak s takovými emocemi naložit a říkáš si, jestli jsou v pořádku? Nemusíš mít hned obavy. I taková situace se dá řešit.

Co dělat, když...

… nevím, co mi může pomoci cítit se víc v pohodě?

keyboard_arrow_down

Možná občas nad vším až moc přemýšlíš a máš pocit, že se v sobě nevyznáš. Všímej si, co ti pomáhá se cítit lépe. Užitečné pro tebe může být si každý večer krátce zaznamenat, co ti přes den udělalo radost a z čeho ti bylo smutno. Když si budeš psát stručný deník, pomůže ti to lépe pochopit tvoje myšlenky a pocity, a můžeš se k tomu kdykoliv vrátit. 

Když se nudíš nebo se cítíš pod psa, zkus občas vypnout mobil a vrátit se k těmto zápiskům. Zkus tyto věci dělat i jen tak pro dobrý pocit, postupně je zařazovat pravidelně každý den (třeba jen na chvilku), a uvidíš, že časem si začneš všímat i dalších aktivit, u kterých se cítíš dobře a budeš méně vnímat ty myšlenky, které tě otravují.

… nevím, co vyzkoušet, abych se cítíl/a lépe?

keyboard_arrow_down

Pokud pocity smutku trvají krátce, zamysli se nad tím, jak pracuješ s následujícími pomocníky:

 • Pamatuj na svou pohodu: Ujisti se, že máš dostatek spánku, čerstvého vzduchu a vyvážené stravy.
 • Pohybuj se: Najdi si fyzickou aktivitu, která tě baví a dělá ti dobře.
 • Udělej si čas na své myšlenky a pocity: Každý den na nějakou dobu vypni počítač, telefon a televizi.
 • Buď součástí skupiny: Věnuj čas lidem, se kterými je ti dobře.
 • Měj realistická očekávání od svých nálad: Všichni míváme špatnou náladu – pokud trvá několik týdnů v kuse, vyhledej pomoc.
 • Nastav si dosažitelné cíle: Zvol si cíle, které tě motivují, ale nepohlcují.
 • Buď na sebe hodný*á: V těžké situaci dýchej zhluboka a zkus k sobě mluvit jako k dobrému příteli.j se: Najdi si fyzickou aktivitu, která tě baví a dělá ti dobře.

Pokud tvůj stav trvá delší dobu, dozvíš se víc o řešení v následující části.

… mám už delší dobu tak špatnou náladu, že nemám na nic energii?

keyboard_arrow_down

Nikdo se necítí pořád skvěle. Vnímej podněty okolo sebe a hledej, co tvou náladu proměňuje. Někdy tímto způsobem reaguješ na něco, co se ti stane, jindy se probudíš a víš, že dnes to nebude ono, někdy něco uslyšíš nebo přečteš a není to pro tebe příjemné. Možná si taky někdy říkáš, že máš „depku“. Víš ale, že taková deprese netrvá krátce, ale třeba i několik týdnů nebo dokonce měsíců? 

Deprese, kterou může diagnostikovat pouze lékař, se projevuje tím, že máš delší dobu skoro bezdůvodně špatnou náladu, možná špatně spíš, nemáš chuť k jídlu, pláčeš a nejde to zastavit, nemáš na nic energii nebo se vyhýbáš kamarádům. Jestli přijdeš na to, co se děje, a včas si všimneš, že se tvá nálada mění, máš půl práce hotovo. Nepodceňuj to.

… moje špatné stavy trvají už dlouho? Můžu mít depresi?

keyboard_arrow_down

Necítit se dobře několik týdnů nebo dokonce měsíců není rozhodně v pořádku. Pokud máš pocit, že není nic, co by ti dokázalo zvednout náladu, zkus zvážit, jestli by nebylo lepší říci si o pomoc.

Můžeš si promluvit doma s rodiči nebo se sourozencem, ve škole s učitelkou nebo školní poradkyní nebo s kýmkoliv komu důvěřuješ a je ti blízký. Jak? Můžeš začít třeba tím, že se blízkých zeptáš, jestli se někdy cítili podobně a co jim pomohlo. Možná tě překvapí, že taky řeší spoustu problémů a bude pro tebe mnohem jednodušší svěřit se jim s těmi svými. Věř, že se lidem často uleví, když mohou své pocity a trápení s někým sdílet. Jednoduše pomáhá, když na to člověk není sám.

Samozřejmě se může také stát, že u osoby, které se svěříš, nenajdeš v daný okamžik pochopení. Může tvou situaci zlehčovat a nevěřit, že se opravdu cítíš špatně. Třeba má jen špatný den nebo si jenom nedovede představit trápení, které prožíváš, protože to sám nezná. Určitě se nevzdávej a zkus se svěřit někomu jinému nebo vyzkoušej možnost  připojit se  do online poradny, kde můžeš vystupovat anonymně.

Podobnou službu nabízí i mobilní apka Nepanikař, Dětské krizové centrum nebo Linka Bezpečí. Pokud se cítíš špatně napiš nebo zavolej na kontakty uvedené níže. Na linkách důvěry budeš  mluvit s odborníky, kteří jsou připraveni řešit jakékoliv tvoje trápení nebo problémy a nemusíš vůbec uvádět své jméno a jakékoliv bližší informace o sobě. Navíc je služba zdarma a na neomezeně dlouhou dobu. Ať už zvolíš jakýkoliv přístup, určitě se dříve nebo později dobereš k řešení, které ti pomůže cítit se lépe.

… nevím, jak a kdy si říct o pomoc?

keyboard_arrow_down

Je možné, že s řešením tvé dlouhodobé smutné nálady budeš potřebovat pomoc psychoterapeuta nebo psycholožky. Jestli jsi nervózní, protože nevíš, co tě čeká, je to normální, ale není se čeho bát. 

K psychoterapeutce nebo psychologovi chodí lidé, kteří potřebují řešit své problémy nebo na sobě chtějí pracovat a pečovat o sebe a své pocity. Tuto formu pomoci Samozřejmě se může také stát, že u osoby, které se svěříš, nenajdeš v daný okamžik pochopení. Může tvou situaci zlehčovat a nevěřit, že se opravdu cítíš špatně. Třeba má jen špatný den nebo si jenom nedovede představit trápení, které prožíváš, protože to sám nezná. Určitě se nevzdávej a zkus se svěřit někomu jinému nebo vyzkoušej možnost připojit se do online poradny nebo na chat, kde můžeš vystupovat anonymně. Tuto službu nabízí třeba mobilní appka Nepanikař, Dětské krizové centrum nebo Linka bezpečí. Na linkách důvěry budeš mluvit s odborníky, kteří jsou připraveni řešit jakékoliv tvoje trápení nebo problémy a nemusíš vůbec uvádět své jméno a jakékoliv bližší informace o sobě. Navíc je služba zdarma a na neomezeně dlouhou dobu. Ať už zvolíš jakýkoliv přístup, určitě se dříve nebo později dobereš k řešení, které ti pomůže cítit se lépe.a podpory využívají nejen děti, ale i dospívající a dospělí. Není to něco, za co by ses měl/a stydět - naopak, pro nás je to známka odvahy.

Psycholog/žka se bude snažit pochopit, co tě trápí a třeba ti i pomůže pojmenovat proč. Navrhne ti taky, jaké máš možnosti, protože občas to ani my sami nevidíme. Neboj se, že by ti psychoterapeut/psycholog vynadal za něco, co jsi dělat neměl, řekl to okamžitě rodičům nebo tě soudil. Zkrátka si tam půjdeš popovídat o čemkoli budeš chtít. Nemusíš ani hned mluvit o tom, co tě trápí. Máš čas a prostor si zvyknout.

Zda se jedná o depresi, musí vyhodnotit někdo z lékařského prostředí, nejčastěji psychiatr. Vůbec se jejich návštěvy neboj, protože oni pak také vědí, co se s tím dá dělat. Nemusíš na to být navíc sám. Někdo ti s jejich kontaktováním může pomoct nebo tě k nim někdo může doprovodit. A jak poznáš, že tvé obtíže jsou už možná na jinou pomoc, než jen péči o sebe? Když je toho moc, je to dlouho a brání ti to dělat to, co bys chtěl. Jakmile začneš opouštět věci, které máš rád, nebo když tvůj stav zasahuje do tvého fyzického zdraví, je potřeba k péči o sebe přizvat někoho dalšího.

… mám jít k psychoterapeutovi či psychologovi?

keyboard_arrow_down

Je možné, že s řešením tvé dlouhodobé smutné nálady budeš potřebovat pomoc psychoterapeuta nebo psycholožky. Jestli jsi nervózní, protože nevíš, co tě čeká, je to normální, ale není se čeho bát. 

K psychoterapeutce nebo psychologovi chodí lidé, kteří potřebují řešit své problémy nebo na sobě chtějí pracovat a pečovat o sebe a své pocity. Tuto formu pomoci a podpory využívají nejen děti, ale i dospívající a dospělí. Není to něco, za co by ses měl/a stydět - naopak, pro nás je to známka odvahy.

Psycholog/žka se bude snažit pochopit, co tě trápí a třeba ti i pomůže pojmenovat proč. Navrhne ti taky, jaké máš možnosti, protože občas to ani my sami nevidíme. Neboj se, že by ti psychoterapeut/psycholog vynadal za něco, co jsi dělat neměl, řekl to okamžitě rodičům nebo tě soudil. Zkrátka si tam půjdeš popovídat o čemkoli budeš chtít. Nemusíš ani hned mluvit o tom, co tě trápí. Máš čas a prostor si zvyknout.

… mám pocit, že mi rodiče nerozumí?

keyboard_arrow_down

Dřív nebo později se to stane skoro každému. Nastane chvíle, kdy k tobě rodiče pořád přistupují jako k malému dítěti, ale ty už jím nejsi.

Možná by bylo fajn si společně sednout a v klidu jim na rovinu říct, proč tě to štve a trápí, a co by ti od nich moc pomohlo. Poradit se můžeš klidně i se staršími kamarády, kteří třeba nedávno mohli řešit něco podobného. S největší pravděpodobností tě rodiče pochopí a uvědomí si, čím procházíš. Možná se ti to zdá až neuvěřitelné, ale oni na tom před pár lety byli nejspíš úplně stejně. A je to tak v pořádku. Třeba si vzpomenou, co jim vadilo a že se nyní chovají podobně jako jejich rodiče.

Pokud se s jejich pochopením nesetkáš a trápí tě to, zkus oslovit jiného dospělého, kterému důvěřuješ. Pomoc můžeš vyhledat i bez rodičů například na Lince bezpečí na čísle 116 111.

… se mi chce pořád brečet?

keyboard_arrow_down

Každý to tak občas má a rozhodně to není známka slabosti. Jestli se ti chce plakat, je fajn své emoce pustit ven a uvědomovat si, že je máme. Můžeš jít někam, kde budeš mít soukromí, pokud to zrovna potřebuješ. Soukromí ti může pomoci lépe projevit vlastní pocity a současně tě nikdo nebude v tak citlivé chvíli rušit.

Víš dokonce, že slzy obsahují hormony, které ti pomáhají zmírnit bolest? Tím, že jim dáš volný průchod, ti mohou pomoci postupně zklidnit tělo i mysl. Pamatuj, emoce musí ven, i třeba vztek, je třeba jen vědět, jak na ně. Můžeš si to představit jako láhev s limonádou, kterou protřepeš a trochu povolíš, ale jen tak, aby se obsah nevylil.

Pokud ale pláčeš často, přichází to náhle, neumíš to zastavit, a ani nevíš, proč se to pořád děje, zkus se někomu svěřit a vyhledejte společně pomoc.

Tohle se ti může hodit:

Připravili jsme pro Tebe pracovní list, který Ti může pomoci naučit se pracovat se svými pocity. Tak pojď do toho s námi!

Jak pracovat se svými pocity?

Desatero

 1. Všímej si, co ti pomáhá se cítit lépe. Můžeš použít krátké zaznamenávání myšlenek a pocitů do deníku.

 2. Pozoruj, co konkrétního tvou náladu proměňuje a vyvolává špatné pocity.

 3. Pokud je tvoje špatná nálada nárazová, zkus využít tyto pomocníky:

  Pamatuj na svou pohodu: Ujisti se, že máš dostatek spánku, čerstvého vzduchu a vyvážené stravy.
  Pohybuj se: Najdi si fyzickou aktivitu, která tě baví a dělá ti dobře.
  Udělej si čas na své myšlenky a pocity: Každý den na nějakou dobu vypni počítač, telefon a televizi.
  Buď součástí skupiny: Věnuj čas lidem, se kterými je ti dobře.
  Měj realistická očekávání od svých nálad: Všichni míváme špatnou náladu – pokud trvá několik týdnů v kuse, vyhledej pomoc.
  Nastav si dosažitelné cíle: Zvol si cíle, které tě motivují, ale nepohlcují.
  Buď na sebe hodný/á: V těžké situaci dýchej zhluboka a zkus k sobě mluvit jako k dobrému příteli.

 4. Deprese se projevuje tím, že máš delší dobu skoro bezdůvodně špatnou náladu. Možná špatně spíš, nemáš chuť k jídlu, pláčeš a nejde to zastavit, nemáš na nic energii nebo se vyhýbáš kamarádům.

 5. Depresi může diagnostikovat pouze lékař, nejčastěji psychiatr. Ten ti také navrhne možná řešení.

 6. Necítit se dobře několik týdnů nebo měsíců není v pořádku. Pokud máš pocit, že není nic, co by ti dokázalo zvednout náladu, vyhledej pomoc

 7. Psychiatr a psycholožka jsou tu od toho, aby pochopili tvou situaci a rozhodně tě nebudou za nic soudit. Pokud se rozhodneš je navštívit, za nic, co jsi kdy udělal/a, ti nevynadají a neřeknou nic tvým rodičům.

 8. Pokud se ti zdá, že ti rodiče nerozumí, zkus si s nimi promluvit o tom, co ti na jejich přístupu vadí. Třeba tvou perspektivu přijmou. Pomoc ale můžeš vyhledat i bez rodičů.

 9. Jestli se ti chce plakat, je fajn své emoce pustit ven. Jsou dokonce užitečné pro zklidnění těla. Dobré je najít klidné místo, kde pro pláč budeš mít soukromí a nikdo tě nebude vyrušovat.

 10. Zkus oslovit dospělého, kterému důvěřuješ nebo můžeš kontaktovat některou z linek důvěry – Nepanikař, Dětské krizové centrum nebo Linka bezpečí. Služba je zcela anonymní a zdarma.

Stáhni si desatero