Jsem pořád online

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací Replug me.

Máš někdy pocit, že sociální sítě a počítačové hry jsou celý tvůj život? Může se ti zdát, že s nimi trávíš až příliš času, ale bez hraní nebo internetu se zkrátka nudíš. Bohužel jsou uzpůsobené tak, abychom se od nich jen těžko odtrhli. Může se pak lehce stát, že je půlnoc a my pořád civíme do obrazovky.

Co dělat, když...

… mi sociální sítě nebo hry zabírají všechen čas?

keyboard_arrow_down

V digitálním světě se ti může zdát, že čas utíká mnohem rychleji. Možná máš pocit, že by ti uniklo něco důležitého, když mobil odložíš, ale tak to rozhodně není. Sociální sítě zdaleka neukazují realitu a sledováním jiných lidí ti naopak uteče spousta skvělých skutečných zážitků. Stejně tak hraním her.

Není nic proti ničemu, když si na chvíli zahraješ nebo se koukneš na své oblíbence na sociálních sítích, ale už asi není v pohodě  kvůli tomu zanedbávat svoje kamarády, koníčky nebo povinnosti.

Domluv si s partou společně strávené odpoledne a nech mobil doma nebo v batohu. Můžete vyrazit do kina, zahrát si laser game nebo únikovku, vyzkoušet geocaching a podobně.

… mám horší známky ve škole, protože se nemám kdy učit?

keyboard_arrow_down

Online svět je mnohem chaotičtější, než se může zdát. Mozek si v něm zvykne pracovat povrchově a nevěnuje pozornost pouze jedné věci, ale hned několika najednou a neustále mezi nimi těká. To se ti potom může stávat i při učení. 
Při učení se tak doporučuje nechat mobil třeba v jiné místnosti, aby tě nelákalo kontrolovat novinky a mohl si se věnovat třeba učení. Ze začátku to bude asi náročnější, ale po každém takovém učení vydrží tvoje pozornost déle. 

Pokud ti to nepůjde i přes veškerou snahu, zkus se obrátit na někoho, komu věříš, např. někoho z rodiny, školy či odborníků. Někdy je těžké se někomu svěřit nebo to třeba chceš zkusit úplně sám. V takovém případě ti můžou pomoct chytré aplikace. Třeba Flipd ti uzamkne obrazovku a tobě nezbyde nic jiného, než se soustředit na svou práci. V aplikaci Forest ti zase roste strom a pokud se podíváš na obrazovku mobilu, zahyne. Donutí tě to tak vydržet a mobil nezvedat.

… se mi nedaří odlepit od obrazovky?

keyboard_arrow_down

Digitální technologie jsou přímo naprogramované tak, aby pro tebe byly co nejzajímavější. Dokonce sbírají obsah ze všech možných webových stránek, které navštěvuješ. Je to proto, aby ti potom nabízely obsah, který tě opravdu zajímá.

Můžeš tak mít nutkání znovu hru nebo sítě znovu a znovu zapnout – na tom jsou v podstatě založeny. Jejich tvůrci potřebují, aby je lidé konzumovali co nejčastěji. Taky by se to dalo přirovnat k sladkému – chutná nám, myslíme na něj často i přes to, že ho zrovna nejíme. Jenže jen na sladkostech se žít nedá.

Může pomoci dělat si při hraní nebo brouzdání pravidelné přestávky. Třeba každých 30 minut vypni obrazovku a jdi se na 10 minut věnovat něčemu jinému. Mozek si na tenhle rituál brzy navykne a potom nebude tak velký problém odcházet nebo dělat něco jiného, aniž bys myšlenkami pořád utíkal/a k počítači. Mrkni na plakát ke strategiím, jak se nutkání zbavit.

… špatně spím, protože do noci sleduji něco na telefonu?

keyboard_arrow_down

To není nic divného. Díváním se do obrazovky si totiž blokuješ vylučování speciálního hormonu melatoninu, který nám pomáhá usnout. Oči se ti tak začnou zavírat teprve až ve chvíli úplného vyčerpání. Ráno potom můžeš často cítit únavu.

Třeba takový Instagram zkus používat jenom přes den. Jeho obsah se mění a přidává doslova každou vteřinu a je proto mnohem obtížnější se od něho odtrhnout.

Pro začátek můžeš zkusit noční režim obrazovky, která blokuje modré světlo a tělo si potom o spánek samo řekne. Lepší ale určitě bude mobil večer vůbec nepoužívat. Místo něho si můžeš přečíst knížku, komiks nebo cokoliv, co ti před spaním zklidní tělo i mysl.

Někdo si dokonce vymyslí i různé rituály – těmi může být naprosto cokoliv od vypití sklenice vody, nachystání věcí na další den, čištění zubů až po dechová cvičení.

… mi rodiče zakazují dál hrát nebo prohlížet sociální sítě?

keyboard_arrow_down

Rodiče to nejspíš dělají proto, že s telefonem nebo na počítači trávíš podle jejich názoru až příliš času. Můžou se o tebe bát, a to hlavně v případě, kdy sami nic z toho nepoužívají a vlastně ani neznají.

Digitální technologie mají v dnešním světě určitě důležitou roli, a pokud máš pocit, že je využíváš smysluplně, zkus přizvat rodiče, aby se sami podívali, co děláš.
Třeba je to natolik zaujme, že se čas od času zahrají s tebou nebo si budou chtít sami rozšířit obzory v online světě. Jenže taky třeba ne a potom přijde čas na vyjednávání.

Domluvte si, kolik času hraním her strávit, ale můžeš taky zkusit navrhnout, co jiného budeš ve volném čase dělat.

… nemám žádné jiné koníčky a ani mě nic jiného nezajímá?

keyboard_arrow_down

Pokud nevíš, co jiného dělat mimo sociální sítě nebo hraní her, můžeš začít  třeba tím, že si napíšeš seznam. Zamysli se a dej dohromady všechno, co tě baví a co bys  rád vyzkoušel/a. Určitě nemusíš měnit náplň dne okamžitě. Čas od času přidej něco nového, jinou činnost, drobnost, která nezahrnuje používání telefonu a počítače.

Super je domluvit něco s kamarády, protože s nimi čas utíká mnohem rychleji a snáz si tak třeba zvykneš na změnu. Možná máš i nějaké kamarády, které si potkal v online světě. Zkus navrhnout osobní setkání. Jestli se ale snažíš a nejde ti to, neboj se říct si o pomoc.

… chci omezit čas na sociálních sítích?

keyboard_arrow_down

Máme pro tebe výzvu. Tady najdeš malé každodenní úkoly, které ti pomohou omezit čas strávený na sítích. Proč jen omezit? Protože zbavit se jich je krajní řešení, které nemusí být nutné. Jen je dobré umět s nimi dobře pracovat, aby nás nezahlcovaly a sloužily nám – ne my jim.

Stáhnout úkoly

Tohle se ti může hodit:

V příloze najdeš pár jednoduchých tipů, jak si odpočinout od online světa, sociálních sítí a online her. Vytvořili jsme pro tebe 5 konkrétních kroků, jak odolat nutkání zapnout hru nebo sociální sítě a také čtyřtýdenní výzvu spojenou s digitální hygienou. Materiály si můžeš vytisknout a mít je kdykoliv u sebe.

Desatero

  1. Sociální sítě a videohry by měly být pouhým prostředkem pro zábavu a komunikaci.

  2. Je důležité si nastavit hranice času a taky toho, co chceš v online prostředí dělat.

  3. Je v pořádku být offline. Je i normální se bát, že o něco přicházíš, ale nemusíš ten strach vždy poslouchat.

  4. Používat sociální sítě a hrát videohry je v pořádku, dokud kvůli tomu nezanedbáváš své povinnosti.

  5. Vypnout si na všech sociálních sítích upozornění ti může výrazně pomoct.

  6. Při učení ti může pomoct si mobil schovat.

  7. Je v pohodě mít pocit, že je nemožné se od obrazovky odlepit. Tyto platformy jsou tak nadesignované.

  8. Pokud máš pocit, že už přestáváš mít situaci pod kontrolou, neboj se obrátit na odborníky. Oslovit můžeš adiktology z organizace DaDa nebo odborníky z REPLUGme.

  9. Nadbytečné užívání může mít negativní dopad na tvé duševní zdraví.

  10. Vymysli s kamarády nějakou offline aktivitu, která vás dostane ven. Třeba si zahrát fotbal nebo jít do galerie.

Stáhni si desatero

Na koho se obrátit?

Neboj se svěřit někomu, kdo situace, které zažíváš ty, řeší běžně. Takový člověk ví, jak je nejlépe a nejrychleji řešit. První krok může být těžký, ale když ho překonáš, uleví se ti. Vyhledat pomoc a podporu není známka slabosti, ale velké odvahy.