Šikana

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací Cesta z krize.

O šikaně jsi toho ve škole slyšel/a už určitě dost. Jenže obecná teorie může být něco jiného, než když se šikana objeví okolo a začne se týkat právě tebe nebo někoho blízkého. Šikana zdaleka není jen o fyzickém násilí, ale zahrnuje i pomluvy, ponižování, výhružky nebo posmívání. Je to zkrátka něco, co zasahuje do tvého bezpečí (ať už fyzického nebo psychického) a nějakou dobu to trvá. Nic z toho není v pořádku a může ti připadat těžké se z té situace dostat. Je to těžké, ale ne nemožné.

Co dělat, když...

… mi není příjemné někomu přiznat, že mě šikanují?

keyboard_arrow_down

Není tvoje vina, že se k tobě druzí tímhle způsobem chovají. Jenže právě tebe se problém nejvíc dotýká. Pokud už situace trvá dlouho a nepříjemné situace se opakují, tak agresor (ten, co ti ubližuje) nejspíš sám od sebe nepřestane.

Jenže jít za někým dospělým může být těžké. Možná se bojíš, že by se celá situace zhoršila, že by se ti ostatní potom posmívali nebo třeba nevěříš tomu, že by ti někdo mohl pomoci. Věř, že to tak být nemusí. Zkus se obrátit na někoho, komu důvěřuješ např.někdo z rodiny, třídní či jiný učitel, školní psycholog, výchovný poradce nebo metodik prevence či kteroukoliv z linek důvěry, například Linka bezpečí. Nezůstávej na to sám. Pokud se ti o problému špatně mluví, můžeš si zkusit všechny nepříjemné situace (incidenty) zapisovat. Ten, za kým půjdeš, si potom všechno přečte a ty o tom nebudeš muset hned mluvit.

… mám pocit, že mě někdo šikanuje?

keyboard_arrow_down

Někdy se o šikanu nemusí jednat, ale chování druhého ti může být velmi nepříjemné. Rozhodně si ale nemusíš nechat líbit nic, co ti vadí.

I když je to těžké, zkus se agresorovi (tomu, co ti ubližuje) vymezit a řekni jasné DOST. Možná ho tím zaskočíš, protože nepočítá s tím, že by ses mu postavil. Také pomáhá, když ostatní přihlížející (pokud jsou), dají najevo totéž. Pozor ale na to, aby se situace nezvrhla v napadání druhé strany – v podstatě bys agresorovi jen ukázal, že takové jednání je v pořádku.

Pokud se situace stala poprvé, mohlo se třeba stát, že si na tobě dotyčný „jenom“ vybil svou špatnou náladu. Nemělo by se to stávat, ale když ano, nemusí to znamenat nic závažného a můžeš dotyčnému říct, že se ti to nelíbí. Pokud se situace opakuje a agresor nerespektuje, že s jeho chováním nesouhlasíš, můžeš zkusit oslovit někoho, komu věříš.

… mého kamaráda/kamarádku ostatní šikanují?

keyboard_arrow_down

Možná můžeš být svědkem toho, že tvého kamaráda nebo kamarádku šikanují. Promluv si s ní/ním o tom. Třeba se dostal/a do situace, ze které nezná cestu ven a tvoje podpora by jí/mu mohla pomoci. Pokud uvidí, že na to není sám (sama), může pro něho (ni) být mnohem snazší říct o všem někomu, kdo mu (jí) pomůže. Také pomáhá dát v konkrétních situacích najevo, že stojíš za kamarádem. Agresor (ten, co ubližuje) často přestane se svým chováním, když uvidí, že má za sebou jeho oběť bandu parťáků, co ho (ji) nedají.

Někdy o tom ale nemusí chtít vůbec mluvit. Zkus si všímat jeho (jejího) chování a toho, jestli se situace opakuje. Pokud ano, promluv si o tom raději s někým, komu důvěřuješ a může ti pomoci s rozhodnutím, co dělat. Kontakty můžeš najít dole na této stránce.

… mi třídní učitel/ka nevěří?

keyboard_arrow_down

Pokud jsi mluvil/a se svou třídní učitelkou nebo učitelem a máš pocit, že si myslí, že si vymýšlíš, může to být opravdu náročné. Sebrat odvahu a někomu se se situací svěřit dá velkou práci a o to větší může být zklamání, když se člověku nedostane očekávané a odpovídající reakce. Ale nevzdávej to. Je to jen názor jednoho člověka, neznamená to, že tvoje situace není hodna řešení.

Zkus ještě jiného dospělého, kterému věříš – třeba máš oblíbeného jiného učitele nebo se zkus doma svěřit rodičům, sourozenci či kamarádovi. Ostatně ty víš nejlépe, s kým se vždycky cítíš dobře. Pokud by se to nepovedlo u dospělých, často existuje schránka důvěry ve škole, kam můžeš svůj podnět bez svědků vhodit nebo platforma, na které se dá šikana nahlásit. Jmenuje se Nenech to být a tam se můžeš anonymně ozvat. Další variantou je také zavolání na Linku Bezpečí, kontakty najdeš dole na stránce.

… nezapadám do kolektivu?

keyboard_arrow_down

Ne vždycky se ocitneš mezi lidmi, se kterými si sedneš. To ale neznamená, že jsi horší než ostatní. Mohou vás rozdělovat odlišné zájmy, způsob, jakým žijete nebo klidně jen vzhled. Není možné, abys byl/a stále jen obklopen/a mnoha přáteli, ale důležité je to, aby ses cítil/a dobře, ať to bude kdekoliv.

Pokud jsi ze situace nešťastný/á a nevíš, co dělat, poraď se s kamarádem, který třeba nechodí do stejné třídy, ale sám ví, jak to ve třídním kolektivu chodí. Pokud nikoho takového nemáš, můžeš se obrátit na rodiče, staršího sourozence nebo někoho jiného, komu důvěřuješ a nebojíš se mu svěřit. Můžete spolu zapracovat na tvém sebevědomí a současně ti může nabídnout pomoc a podporu. Díky tomu posléze můžeš situaci třeba vyřešit úplně sám/sama.

Se šikanou se nemusíš smířit

Tohle se ti může hodit:

Připravili jsme pro Tebe pracovní listy, které se Ti mohou hodit pokud řešíš téma šikany. Kromě několika návodných otázek jsme taky připravili krizový plán. Pracovní listy si můžeš stáhnout a případně tady vytisknout a postupně si je vyplnit.

Chci to vyřešit

Desatero

  1. To, že tě někdo šikanuje, nikdy není tvoje vina.

  2. Je normální, že občas nezapadneš do kolektivu. Rozhodně to ale nevypovídá o tvojí hodnotě.

  3. Nikdo by se kvůli odlišnosti neměl cítit špatně nebo být dokonce šikanován. Lidé se zkrátka liší koníčky, způsobem života nebo třeba vzhledem.

  4. Pokud tě ve škole někdo trápí, zkus říct jasné DOST. Občas taková známka sebejistoty pomáhá.

  5. Jestli si myslíš, že zažíváš šikanu, svěř se dospělému, kterému důvěřuješ.

  6. Když se ti o šikaně špatně mluví, zkus si negativní situace zapsat a dej je místo mluvení tomu druhému přečíst.

  7. Svěřil/a jsi se učiteli a on ti nevěří? Nedej se odradit, tvoje pocity jsou důležité. Můžeš zkusit jiného dospěláka, anonymní schránku ve škole nebo zavolej na linku důvěry (např. 116 111).

  8. Pokud jsi nešťastný kvůli chování tvých spolužáků, zkus se poradit se starším kamarádem nebo sourozencem. Třeba ti dokážou poradit nebo spolu zapracujete na tvém sebevědomí.

  9. Jestli šikanu zažívá někdo z tvých kamarádů, vždy se jej/jí zkus zastat. Podpora ostatních pomůže agresora odradit a pomoct v sebejistotě oběti.

  10. Pokud vidíš, že tvého kamaráda opakovaně šikanují, neboj se i ty svěřit dospělému. Možná spolu najdete způsob, jak mu společně pomoct.

Stáhni si desatero