Osamělost

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací Nepanikař.

Na světě žije téměř 8 miliard lidí a s kýmkoliv se lze spojit během pár vteřin. Přesto si můžeš připadat osamoceně. Z toho pak často vyplývají další nepříjemné pocity a myšlenky, které mohou vyústit v závažnější potíže. Říká se, že člověk je tvor společenský, což znamená, že ke svému životu potřebuje ostatní lidi a sám si zcela nevystačí. Nejen z toho důvodu může mít dlouhodobá osamocenost špatný vliv na duševní zdraví.

Pokud se cítíš osamoceně, rádi bychom tě podpořili a ukázali možnosti, že na to nemusíš být sám/sama.

Co dělat, když...

… mi připadá, že jsem na vše sám/sama?

keyboard_arrow_down

Pokud podle tebe není nikdo, o koho by ses mohl/a opřít, věříme, že to pro tebe nemusí být jednoduché. Možná máš pochybnosti, zdali je někdo, kdo o tebe má zájem, starost nebo se tě zeptá, jak se máš. Věř, že na to nemusíš být sám/sama. Existuje několik možností, jak využít podporu.

Nejdříve se zamysli, zda by v tvém okolí přeci jen mohl být někdo, komu se můžeš svěřit (rodina, spolužák, učitel, soused,..). V některých školách můžeš zajít za školním psychologem, metodikem prevence nebo výchovným poradcem. Pokud máš k někomu důvěru, svěř se mu/jí, co tě trápí. Společně můžete najít řešení nebo vyhledat další pomoc.

Pokud nikdo takový v tvém okolí není, napiš na některou online poradnu (např. Nepanikař, Linka Bezpečí) nebo zavolej na krizovou linku (Linka Bezpečí 116 111, Modrá linka 608 902 410). V poradně i na linkách se zdarma spojíš s poradci, kteří tě vyslechnou a nasměrují na další možnosti.

… bych si chtěl/a najít kamarády, ale nevím, jak na to?

keyboard_arrow_down

Abychom si získali kamarády, je důležité mít něco společného. Může to být například místo, kam chodíme (škola, hřiště,..) nebo něco, co nás baví (sport, výtvarka, hudba, ale i filmová postava atd.).

Jedno z prvních míst, kde si najdeme kamarády, je škola. Kromě ní můžeš zkusit začít chodit na nějaký kroužek, připojit se do skupiny nebo třeba dobrovolničit (což má navíc výhodu v tom, že když někomu pomáháme, cítíme se prospěšně 😉).

Seznámit se můžeš také na internetu, jen buď opatrný/á, abys věděl/a, s kým si opravdu píšeš. Raději o tom vždy řekni někomu dalšímu. Podívej se, co je při seznamování na internetu důležité na stránkách E-Bezpečí.

… jsem někde nový/á?

keyboard_arrow_down

Jakmile jsme v novém prostředí (stěhování, škola nebo jiná skupina), většinou chvíli trvá, než se seznámíme a najdeme si nové kamarády/ky. Je přirozené, že se nejdříve cítíme osamocení a nemusí nám to být příjemné.

Po pár dnech se většinou s někým dáme více do řeči a navážeme vztah. Díky tomu postupně poznáváme, jak co funguje a většinou se sblížíme i s někým dalším.

Pokud to chceš urychlit, udělej první krok. Přisedni si k někomu, zeptej se, jak se má, nebo požádej o radu.

… je pro mě těžké, když nejsem s lidmi?

keyboard_arrow_down

Možná jsi zvyklý/á trávit hodně času se svými blízkými a obecně se cítíš dobře mezi lidmi. Ve chvíli, kdy jsi sám/sama, zavalují tě nepříjemné pocity a myšlenky.

Pravděpodobně patříš mezi lidi, které “nabíjí” přítomnost jiných lidí, a proto pro tebe může být těžké trávit čas jen sám/sama se sebou. Dlouhodobá osamocenost sice může mít špatný vliv na duševní pohodu, ale umět být občas sám/sama je prospěšné. Samozřejmě tě nechceme navádět, aby se z tebe stal/a samotář/ka, a jsme rádi, že máš kolem sebe lidi, s kterými je ti dobře. Čas strávený sám/sama se sebou ti však může pomoct srovnat si myšlenky, nebo si uvědomit některé věci, na které se ve společnosti lidí nezaměřuješ. Čas o samotě je také důležitý pro odpočinek a relaxaci.

Pokud je ti samota nepříjemná, zkus na to jít postupně. Naplánuj si “rande sám/sama se sebou”. Jdi na místo, kde je ti dobře nebo se věnuj aktivitě, která tě naplňuje. Pozoruj, jak se cítíš nebo se zeptej sám/sama sebe, proč je to pro tebe těžké. Nejdříve to může být třeba na půl hodiny, pak můžeš čas prodlužovat.

… mi někdo ubližuje?

keyboard_arrow_down

Když ti někdo říká nepříjemné věci nebo způsobuje bolest, můžeš se cítit osamoceně. Měj na paměti, že to není tvoje vina a je důležité, abys vyhledl/a pomoc.

Pokud ti ubližují doma:
www.safezona.cz/domaci-nasili
Pokud ti ubližují ve škole:
www.safezona.cz/sikana
Pokud ti ubližují na internetu:
www.safezona.cz/kybersikana

… mám myšlenky na ukončení života?

keyboard_arrow_down

Dlouhodobá osamocenost může vést k závažným důsledkům. Jedny z těch nejzávažnějších jsou sebevražedné myšlenky. Pokud nevidíš žádnou jinou možnost, než je ukončení života, a myslíš na to, že nechceš dál žít, vyhledej pomoc.

Co dělat a koho můžeš kontaktovat najdeš zde https://www.safezona.cz/sebevrazedne-myslenky

Tohle se ti může hodit!

Připravili jsme pro tebe pracovní listy, které ti mohou pomoci, pokud se tě téma osamělosti dotýká. Najdeš v nich několik návodných otázek, které tě podpoří v navazování vlídnějšího vztahu s vlastním tělem. Pracovní listy si můžeš stáhnout, vytisknout a vyplnit.

Stáhnout pracovní list

Desatero

  1. Občasná samota může být prospěšná. Dlouhodobá osamělost ale může mít negativní dopady na duševní pohodu a zdraví.

  2. Připadá ti, že jsi na vše sám/sama? Zamysli se, zda máš ve svém okolí někoho, komu se můžeš svěřit (rodina, spolužák, učitel, školní psycholog,..).

  3. Pokud nevíš, jak si najít kamarády, zkus začít navštěvovat nový kroužek nebo se pusť do řeči s někým novým ve škole. Společné zájmy (hudba, sport, hry) jsou super téma k rozhovoru.

  4. Pokud jsi někde nový/á, a cítíš se osaměle, dej tomu čas. Je normální, že v novém kolektivu chvíli trvá než se člověk začlení. Můžeš to zkusit urychlit a udělat první krok. Třeba si k někomu přisedni a zeptej se, jak se daří.

  5. Je pro tebe těžké trávit čas sám/a se sebou? Někdy to nemusí být na škodu. Může ti to pomoct srovnat si myšlenky a pořádně se zrelaxovat. Zkus na to jít postupně, dej si třeba rande sám se sebou.

  6. Pokud se cítíš sám/a kvůli násilí nebo šikaně, pamatuj si, že je důležité obrátit se v tomto případě na pomoc.

  7. Dlouhodobé pocity osamění mohou mít negativní dopad na naši psychiku. Pokud ztrácíš kvůli osamělosti chuť žít, vyhledej pomoc odborníků.

  8. Pokud si nemáš s kým promluvit, odborníci na krizových linkách jsou tu od toho, aby tě vyslechli. Můžeš se můžeš se spojit s poradnou Nepanikař nebo Linkou bezpečí.

  9. Pamatuj, že na to nemusíš být sám/sama. Vždy můžeš využít podporu (např. u zmíněných linek) a společně budete hledat další řešení.

  10. Pokud se seznamuješ na internetu, buď opatrný/á, abys věděl/a, s kým si opravdu píšeš. Raději o tom vždy řekni někomu dalšímu. Podívej se, co je při seznamování na internetu důležité na stránkách E-Bezpečí.

Stáhni si desatero